Aké typy turniketov poznáme?

Kategória:
Dátum: 15. apríla 2024

Premýšľate, že si na zabezpečenie vstupu do firmy alebo iného priestoru zaobstaráte turnikety? V tom prípade by ste mali vedieť, že existuje veľké množstvo rôznych typov, ktoré sa od seba odlišujú nielen výzorom, ale aj spôsobom používania či funkciami. Aké všetky druhy turniketov poznáme a ktorý z nich je pre vás ten najlepší?

Základné rozdelenie turniketov

Turnikety sa na základe toho, ako pracujú, delia do dvoch základných skupín:

Mechanické turnikety

Mechanické turnikety sú známe tým, že na to, aby ste cez ne prešli, musíte využiť svoju fyzickú silu. Zvyčajne fungujú tak, že disponujú bariérou alebo otočným ramenom, ktoré sa po naskenovaní karty alebo odtlačku prsta odomkne a dovolí vám pohybovať ním.

Automatické turnikety

Automatické turnikety sú o niečo praktickejšie ako mechanické. Po naskenovaní prístupovej karty, mobilnej aplikácie alebo odtlačku prsta totižto samé otvoria bariéru, cez ktorú môže následne osoba prejsť.

Typy turniketov

Okrem základného delenia podľa spôsobu fungovania sa turnikety rozdeľujú ešte na:

Klasické turnikety

Ide o jeden z najbežnejších a najrozšírenejších typov turniketov na trhu. Charakteristický je jednoduchým používaním a tým, že môže byť mechanický aj automatický.

Klasické turnikety zvyčajne vyžadujú overenie identity na základe prístupovej karty alebo mobilnej aplikácie. Najmodernejšie modely však potešia aj pokročilými technológiami, ktoré umožňujú skenovať odtlačky prstov. Zaručujú tak oveľa vyššiu úroveň bezpečnosti.

Plnorozmerové turnikety

Plnorozmerové turnikety sú masívne, pevné a vysoké. Výborné sú tak do budov, ktoré potrebujú tú najvyššiu úroveň ochrany.

Spôsob fungovania je podobný ako v prípade klasických turniketov. To znamená, že môžu byť mechanické aj automatické. Plus, totožnosť overujú na základe prístupovej karty, mobilnej aplikácie alebo odtlačku prsta.

Optické turnikety

Optický turniket predstavuje najmodernejšie riešenie, s ktorým sa aktuálne stretnete. Klasické fyzické prekážky nahrádza aktívnymi infračervenými lúčmi. Pomocou nich vytvára neviditeľné elektronické pole, ktorým zisťuje, či sa náhodou nejaká nepovolaná osoba nesnažila dostať do priestoru. Ak by sa tak stalo, systém by spustil zvukový alarm.

Veľkou výhodou optických turniketov je to, že zaisťujú plynulú premávku. Zamestnanci nemusia čakať, kým im systém otvorí bariéru alebo im dovolí pohnúť ňou. Po naskenovaní karty alebo odtlačku môžu okamžite pokračovať ďalej.

Turnikety s mincomatom a tlačiarňou

Tieto turnikety disponujú vstavaným mechanizmom na mince a pokladničnou tlačiarňou. V praxi fungujú tak, že keď do nich vhodíte mincu alebo žetón, odblokujú bránu a vytlačia vám potvrdenie o platbe.

Turnikety s cyklobráničkou

Známe sú tým, že kombinujú klasický turniket spolu s cyklobráničkou, cez ktorú bez problémov prejde osoba s bicyklom. Kontrola totožnosti je pritom rovnaká ako v prípade iných turniketov, čiže prostredníctvom prístupovej karty, mobilnej aplikácie, odtlačku prsta a podobne.

Ďalšie riešenia

Okrem samotných turniketov si môžete zaobstarať aj ďalšie zariadenia slúžiace na zabezpečenie vstupu. Tými sú:

  • Bránky – praktické riešenie ideálne do interiérov aj exteriérov.
  • Rampy – využijete ich predovšetkým na parkoviskách a v garážach, kde zabránia neoprávnenému vstupu áut.
  • Bariéry – určené sú hlavne na zabezpečenie riadenia prístupu pre ľudí so špeciálnymi potrebami.

Kľúčové sú aj ďalšie systémy

Ak chcete dosiahnuť tú najvyššiu úroveň bezpečnosti, mali by ste porozmýšľať aj nad ďalšími riešeniami. K nim sa radia napríklad prístupový alebo dochádzkový systém, ktoré viete s turniketmi veľmi jednoducho prepojiť. Dochádzkový systém je výborný najmä na evidenciu zamestnancov a kontrolu ich dochádzky. Na druhej strane, prístupový systém vám poskytne prehľad o pohybe a zotrvaní osôb v monitorovanom priestore.

Naše ďalšie články

Aké typy turniketov poznáme?
Premýšľate, že si na zabezpečenie vstupu do firmy alebo iného priestoru zaobstaráte turnikety? V tom prípade by ste mali vedieť, že existuje veľké m...
Ako fungujú turnikety?
Medzi základné bezpečnostné systémy, ktoré môžete využiť vo svojej firme, patria turnikety. Tie sú charakteristické vysokou úrovňou spoľahlivosti...
1 2 3 8

Napíšte nám

Chcete vedieť viac?

Chcete vedieť viac o našich službách alebo produktoch? Zanechajte nám odkaz a radi vám zodpovieme vaše otázky, či vypracujeme cenovú ponuku.
Kontaktovať nás môžete aj tu:

+421 221 025 460
obchod@biometric.sk
Napíšte nám
Vašu firmu vnímame ako celok, navrhneme Vám a pripravíme komplexné riešenia pre optimalizáciu pracovných procesov, evidenciu zamestnancov, či kontrolu pohybu a zabezpečenie priestorov firmy. Prostredníctvom nami navrhnutých a vyvinutých inovatívnych systémov zefektívnime podnikanie v rôznych oblastiach.
BIOMETRIC, spol. s r.o.
Rovniankova 2, 851 02 Bratislava
IČO: 43 874 801
DIČ: 2022498731
IČ DPH: SK2022498731
© 2023 BIOMETRIC, spol. s r.o.
crossmenu