Premýšľate, že si na zabezpečenie vstupu do firmy alebo iného priestoru zaobstaráte turnikety? V tom prípade by ste mali vedieť, že existuje veľké množstvo rôznych typov, ktoré sa od seba odlišujú nielen výzorom, ale aj spôsobom používania či funkciami. Aké všetky druhy turniketov poznáme a ktorý z nich je pre vás ten najlepší?
Turnikety sa na základe toho, ako pracujú, delia do dvoch základných skupín:
Mechanické turnikety sú známe tým, že na to, aby ste cez ne prešli, musíte využiť svoju fyzickú silu. Zvyčajne fungujú tak, že disponujú bariérou alebo otočným ramenom, ktoré sa po naskenovaní karty alebo odtlačku prsta odomkne a dovolí vám pohybovať ním.
Automatické turnikety sú o niečo praktickejšie ako mechanické. Po naskenovaní prístupovej karty, mobilnej aplikácie alebo odtlačku prsta totižto samé otvoria bariéru, cez ktorú môže následne osoba prejsť.
Okrem základného delenia podľa spôsobu fungovania sa turnikety rozdeľujú ešte na:
Ide o jeden z najbežnejších a najrozšírenejších typov turniketov na trhu. Charakteristický je jednoduchým používaním a tým, že môže byť mechanický aj automatický.
Klasické turnikety zvyčajne vyžadujú overenie identity na základe prístupovej karty alebo mobilnej aplikácie. Najmodernejšie modely však potešia aj pokročilými technológiami, ktoré umožňujú skenovať odtlačky prstov. Zaručujú tak oveľa vyššiu úroveň bezpečnosti.
Plnorozmerové turnikety sú masívne, pevné a vysoké. Výborné sú tak do budov, ktoré potrebujú tú najvyššiu úroveň ochrany.
Spôsob fungovania je podobný ako v prípade klasických turniketov. To znamená, že môžu byť mechanické aj automatické. Plus, totožnosť overujú na základe prístupovej karty, mobilnej aplikácie alebo odtlačku prsta.
Optický turniket predstavuje najmodernejšie riešenie, s ktorým sa aktuálne stretnete. Klasické fyzické prekážky nahrádza aktívnymi infračervenými lúčmi. Pomocou nich vytvára neviditeľné elektronické pole, ktorým zisťuje, či sa náhodou nejaká nepovolaná osoba nesnažila dostať do priestoru. Ak by sa tak stalo, systém by spustil zvukový alarm.
Veľkou výhodou optických turniketov je to, že zaisťujú plynulú premávku. Zamestnanci nemusia čakať, kým im systém otvorí bariéru alebo im dovolí pohnúť ňou. Po naskenovaní karty alebo odtlačku môžu okamžite pokračovať ďalej.
Tieto turnikety disponujú vstavaným mechanizmom na mince a pokladničnou tlačiarňou. V praxi fungujú tak, že keď do nich vhodíte mincu alebo žetón, odblokujú bránu a vytlačia vám potvrdenie o platbe.
Známe sú tým, že kombinujú klasický turniket spolu s cyklobráničkou, cez ktorú bez problémov prejde osoba s bicyklom. Kontrola totožnosti je pritom rovnaká ako v prípade iných turniketov, čiže prostredníctvom prístupovej karty, mobilnej aplikácie, odtlačku prsta a podobne.
Okrem samotných turniketov si môžete zaobstarať aj ďalšie zariadenia slúžiace na zabezpečenie vstupu. Tými sú:
Ak chcete dosiahnuť tú najvyššiu úroveň bezpečnosti, mali by ste porozmýšľať aj nad ďalšími riešeniami. K nim sa radia napríklad prístupový alebo dochádzkový systém, ktoré viete s turniketmi veľmi jednoducho prepojiť. Dochádzkový systém je výborný najmä na evidenciu zamestnancov a kontrolu ich dochádzky. Na druhej strane, prístupový systém vám poskytne prehľad o pohybe a zotrvaní osôb v monitorovanom priestore.
Napíšte nám