Ako fungujú turnikety?

Kategória:
Dátum: 3. apríla 2024

Medzi základné bezpečnostné systémy, ktoré môžete využiť vo svojej firme, patria turnikety. Tie sú charakteristické vysokou úrovňou spoľahlivosti, jednoduchým používaním a tým, že sú overené v čase. V rôznych podnikateľských priestoroch a budovách sa totižto objavujú už dlhé roky. Ako turnikety vlastne fungujú a aké všetky výhody vám prinesú?

Čo sú turnikety?

Turnikety sú zariadenia, ktoré sa používajú na kontrolu prístupu. Stretnúť sa s nimi môžete na mnohých miestach vrátane športových arén, metra, vlakových staníc, letísk či firiem.

Turnikety sa dajú opísať ako mechanické alebo automatické brány, ktoré umožňujú vstup len oprávneným osobám. Na vstup sa pritom vyžaduje napríklad priloženie vstupnej karty alebo naskenovanie tváre či odtlačku prsta.

Moderné turnikety sú odolné, pevné a vďaka najnovším technológiám aj vysoko spoľahlivé. Môžete si byť preto istí, že do priestoru nevpustia žiadnu cudziu osobu.

Typy turniketov

Moderné turnikety sa rozdeľujú do niekoľkých základných skupín, ktorými sú:

  • Klasické turnikety s bariérami – ide o bežný typ turniketu, s ktorým ste sa už určite stretli. Charakteristický je tým, že svojou výškou dosahuje maximálne po pás a je doplnený o pevné bariéry. Tie sa po naskenovaní prístupovej karty, mobilu alebo odtlačku prsta automaticky otvoria a dovolia vám prejsť.
  • Plnorozmerové turnikety – poskytujú najvyššiu úroveň ochrany, pretože sú vysoké a nedajú sa preskočiť. Fungujú spravidla rovnako ako klasické prevedenia. To znamená, že keď cez ne chcete prejsť, musíte naskenovať prístupovú kartu, mobil alebo odtlačok.
  • Turnikety s cyklobráničkou – zvyčajne ide o plnorozmerové turnikety, ktoré sú doplnené o praktickú bráničku umožňujúcu prechod osobe s bicyklom.
  • Turnikety s mincomatom a tlačiarňou – na rozdiel od všetkých spomenutých modelov funguje tento typ na mince, ktoré po vhodení doň odblokujú bránu. Turniket následne na základe zaplatenia vytlačí aj potvrdenie.
  • Optické turnikety – sú veľmi podobné tým klasickým, no nedisponujú fyzickými bariérami. Namiesto nich majú infračervené lúče vytvárajúce neviditeľné elektronické pole, ktoré v prípade neoprávneného prechodu spustí alarm.
  • Bránky – univerzálne riešenie vhodné do interiéru aj exteriéru.
  • Rampy – poslúžia najmä na parkoviskách alebo v garážach, kde zabraňujú neoprávnenému vstupu áut.
  • Bariéry – ideálne sú na zabezpečenie riadenia prístupu pre ľudí so špeciálnymi potrebami.

Akým spôsobom turnikety pracujú?

Turnikety pracujú jedným z dvoch základných spôsobov:

  • Mechanicky – turnikety bývajú vybavené otočnými ramenami, ktoré sa odomknú na základe signálu z riadiaceho systému. Riadiaci systém však signál vyšle len vtedy, keď naskenujete prístupovú kartu alebo odtlačok prsta. V inom prípade sa do priestoru nedostanete.
  • Automaticky – tieto turnikety sú sofistikovanejšie ako mechanické. Pripojené bývajú k elektronickému systému riadenia prístupu a majú rôzne formy identifikácie vrátane kariet, mobilných aplikácií alebo odtlačkov. V praxi ich používanie vyzerá tak, že po tom ako overíte svoju identitu, systém otvorí bariéry za vás.

Prepojenie s inými systémami

Moderné turnikety umožňujú prepojenie s rôznymi inými systémami, ako je napríklad dochádzkový alebo prístupový. Získate tak prehľadnú evidenciu zamestnancov a dôležité informácie o ich dochádzke alebo dovolenke.

Prepojenie s prístupovým či dochádzkovým systémom je vysoko praktické. Zamestnanci totižto nebudú musieť skenovať svoje prístupové karty viackrát (najprv na turnikete a neskôr na termináli systému). Stačí, keď tak spravia prostredníctvom turniketu hneď po príchode. Ten všetky zaznamenané informácie poskytne ďalej, napríklad prístupovému systému, ktorý ich následne za vás spracuje do prehľadných reportov.

Naše ďalšie články

1 2 3 10

Napíšte nám

Chcete vedieť viac?

Chcete vedieť viac o našich službách alebo produktoch? Zanechajte nám odkaz a radi vám zodpovieme vaše otázky, či vypracujeme cenovú ponuku.
Kontaktovať nás môžete aj tu:

+421 221 025 460
obchod@biometric.sk
Napíšte nám
Vašu firmu vnímame ako celok, navrhneme Vám a pripravíme komplexné riešenia pre optimalizáciu pracovných procesov, evidenciu zamestnancov, či kontrolu pohybu a zabezpečenie priestorov firmy. Prostredníctvom nami navrhnutých a vyvinutých inovatívnych systémov zefektívnime podnikanie v rôznych oblastiach.
BIOMETRIC, spol. s r.o.
Rovniankova 2, 851 02 Bratislava
IČO: 43 874 801
DIČ: 2022498731
IČ DPH: SK2022498731
© 2023 BIOMETRIC, spol. s r.o.
crossmenu