Zdravé stravovanie v rámci firemnej kultúry

Dátum: 15. septembra 2023

Zdravá strava ovplyvňuje nielen zdravie človeka a jeho náladu, ale aj jeho pracovný výkon. Kým ľahké obedy, ktoré organizmus strávi rýchlo, dokážu poskytnúť potrebnú energiu a nabudiť, ťažké a mastné pokrmy sú presným opakom. Ako zaradiť zdravé stravovanie do vašej firemnej kultúry?

Prečo zvoliť zdravé stravovanie?

Dlhé hodiny za počítačom a minimum pohybu spôsobuje, že naberanie prebytočných kíl je oveľa jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. A síce mnohí vedia, že by sa po dokončení svojej práce mali ísť aspoň prejsť, len malé percento tak skutočne spraví. Nehovoriac o tom, že ešte menej ľudí sa prezlečie do športového úboru a ide si zacvičiť.

Keď nie je čas alebo vôľa na cvičenie, v určitom smere by mala pomôcť aspoň zdravá strava. Tá do tela prinesie dôležité vitamíny a minerály, a zároveň podporí energiu. Zamestnanec si tak po zjedení obeda nebude chcieť dať polhodinovú pauzu na kratší oddych a bez problémov bude pokračovať v nasadenom tempe.

Problém však nastáva v tom, že keď si zamestnanec môže vybrať medzi hamburgerom a šalátom, s veľkou pravdepodobnosťou si zvolí práve prvú možnosť. Ako teda proti tomuto problému bojovať? Základom je zmena firemnej kultúry.

Začnite komunikáciou so zamestnancami

Ešte predtým, ako spravíte nejaké zásahy do jedálnička stravovacieho zariadenia vo firme, sa porozprávajte so svojimi zamestnancami. Predstavte im svoj plán so zdravou stravou, povedzte im o jej výhodách a vypočujte si ich názor. Zistite, ako na to nahliadajú a snažte sa nájsť kompromis.

Komunikácia je dôležitá najmä kvôli firemnej kultúre, čiže aktuálnym postojom a správaniu spoločnosti a jej zamestnancov. Ak bola kultúra doteraz nastavená tak, že o zdraví a zdravom stravovaní nepadla ani reč a kantína vydávala nezdravé jedlá, pôjde o pomerne drastické a výrazné zmeny. A na tie nemusí reagovať každý veľmi pozitívne.

Pamätajte však, že nič sa nedá zmeniť zo dňa na deň. Firemná kultúra sa buduje mesiace až roky, preto si spravte plán. Nové riešenia aplikujte postupne a tak, aby si na ne vedeli zamestnanci zvyknúť. 

Napríklad, z jedálnička sa nesnažte vyhodiť hneď všetko nezdravé jedlo. Nahrádzajte ho postupne a ideálne tak, aby si v daný deň mohol človek vybrať, či si dá niečo bežné a menej zdravé, alebo siahne po zdravej alternatíve.

Celý proces transformácie uľahčia stravovacie systémy

Stravovacie systémy sú skvelým pomocníkom do každej jednej firmy. Okrem toho, že uľahčujú výdaj a zabraňujú vytvoreniu zbytočných chýb, dovoľujú zamestnancom objednať si obed v priebehu niekoľkých sekúnd.

Spôsob objednania jedla na daný deň alebo niekoľko dní dopredu sa odlišuje v závislosti od zvoleného systému. Napríklad, Biometric poskytuje dva základné spôsoby, ktorými sú:

  • KIOSK – ide o objednávací terminál nachádzajúci sa priamo vo firme. Zamestnanec sa prostredníctvom karty alebo odtlačku prsta prihlási do svojho účtu a vyberie si jeden z ponúkaných obedov.
  • Mobilná aplikácia – osoba ju má stiahnutú priamo v telefóne, vďaka čomu si vie objednať obed odkiaľkoľvek a kedykoľvek.

V rámci stravovacích systémov môžete zamestnancom poskytovať výber viacerých jedál. Postupne tak dokážete meniť ponuku z nezdravej na tú zdravú.

Stravovací systém má okrem toho množstvo ďalších výhod. K nim sa radí napríklad:

  • nenáročné a intuitívne ovládanie, s ktorým si poradí úplne každý,
  • prepojenie na dochádzkový systém,
  • podrobné a prehľadné spracovanie objednávok,
  • jednoduchá správa stravníkov a účtovania príspevkov,
  • možnosť rozdeliť stravníkov podľa strediska alebo oddelenia, a veľa ďalších.

Naše ďalšie články

Aké typy turniketov poznáme?
Premýšľate, že si na zabezpečenie vstupu do firmy alebo iného priestoru zaobstaráte turnikety? V tom prípade by ste mali vedieť, že existuje veľké m...
Ako fungujú turnikety?
Medzi základné bezpečnostné systémy, ktoré môžete využiť vo svojej firme, patria turnikety. Tie sú charakteristické vysokou úrovňou spoľahlivosti...
1 2 3 8

Napíšte nám

Chcete vedieť viac?

Chcete vedieť viac o našich službách alebo produktoch? Zanechajte nám odkaz a radi vám zodpovieme vaše otázky, či vypracujeme cenovú ponuku.
Kontaktovať nás môžete aj tu:

+421 221 025 460
obchod@biometric.sk
Napíšte nám
Vašu firmu vnímame ako celok, navrhneme Vám a pripravíme komplexné riešenia pre optimalizáciu pracovných procesov, evidenciu zamestnancov, či kontrolu pohybu a zabezpečenie priestorov firmy. Prostredníctvom nami navrhnutých a vyvinutých inovatívnych systémov zefektívnime podnikanie v rôznych oblastiach.
BIOMETRIC, spol. s r.o.
Rovniankova 2, 851 02 Bratislava
IČO: 43 874 801
DIČ: 2022498731
IČ DPH: SK2022498731
© 2023 BIOMETRIC, spol. s r.o.
crossmenu