Biometric

Výhody a nevýhody rôznych typov prístupových systémov: Čo všetko by ste mali vedieť?

Dátum: 15. decembra 2023

Prístupové systémy so sebou prinášajú množstvo výhod. Okrem toho, že zaisťujú ochranu pred nepovolenými vstupmi, umožňujú kontrolovať pohyb v zabezpečenom areáli. Následne potešia aj jednoduchým používaním a tým, že sa dajú kombinovať s inými systémami. Ich ďalšie benefity sa však odvíjajú od toho, či si zvolíte prístup vo forme biometrie, PIN kódu, kľúča alebo karty. Ako sa tieto alternatívy od seba odlišujú a čo všetko vďaka nim získate?

Prístupové systémy na kľúč

Prístupové systémy fungujúce na kľúč sa radia k tým najstarším. Ako už z ich názvu vyplýva, do areálu, ktorý strážia, sa dostanete pomocou špeciálneho kľúča. Ten pritom vlastnia len povolané osoby, čiže vo firmách zamestnanci a v obytných domoch vlastníci bytov.

Výhody prístupových systémov na kľúč

 • Ľahké používanie – spôsob používania prístupových systémov na kľúč je jednoduchý. Problém s ním nemajú ani staršie generácie.
 • Možnosť použitia na viacerých miestach – systémy sa môžu použiť v obytných domoch, firmách aj akýchkoľvek iných priestoroch.

Nevýhody prístupových systémov na kľúč

 • Nižšia úroveň bezpečnosti – úroveň bezpečnosti je v porovnaní s inými systémami o niečo nižšia. Kľúč môžu jeho vlastníci stratiť, prípadne si niekto môže urobiť kópiu a následne ju zneužiť.
 • Nepraktickosť – nutnosť nosenia ďalšieho kľúča je nepraktická a komplikovaná.
 • Zastaralé riešenie – prístupové systémy fungujúce na kľúč dnes nahrádzajú oveľa modernejšie riešenia.

Prístupové systémy na kartu

Tento typ prístupových systémov je jedným z najpopulárnejších. Na to, aby ste sa dostali do areálu, len priložíte kartu k terminálu. Nemusíte tak v spleti rôznych kľúčov hľadať ten pravý a zdržovať sa napríklad pri príchode do práce.

Výhody prístupových systémov na kartu

 • Vyššia úroveň bezpečnosti – z karty sa nedá len tak urobiť kópia, vďaka čomu je úroveň bezpečnosti, ktorú systémy poskytujú, oveľa vyššia.
 • Jednoduché používanie – používanie karty je rýchle a ľahké. Stačí ju len priložiť k terminálu.

Nevýhody prístupových systémov na kartu

 • Možnosť straty karty – rovnako ako kľúče, aj kartu môžete stratiť a spôsobiť tak, že sa do areálu dostane nepovolaná osoba.

Prístupové systémy na PIN kód

Prístupové systémy na PIN kód prinášajú vysokú mieru slobody. Do areálu alebo priestoru sa totižto dostanete bez toho, aby ste so sebou nosili kartu alebo kľúče. Stačí len zadať správny kód a máte hotovo.

Výhody prístupových systémov na PIN kód

 • Možnosť meniť kód v pravidelných intervaloch – takto zabránite tomu, aby nepovolaná osoba po čase prelomila ochranu a dostala sa do stráženého priestoru.
 • Ideálne riešenie do všetkých oblastí – prístupový systém na PIN kód je výborný do firiem aj bytových domov.
 • Ľahké používanie – samozrejmosťou je aj bezproblémové a jednoduché používanie.

Nevýhody prístupových systémov na PIN kód

 • Zabudnutie PIN kódu – ak PIN kód zabudnete, budete musieť kontaktovať kolegu alebo správcu, ktorý vám pomôže.

Biometrické prístupové systémy

Najmodernejším riešením v oblasti prístupových systémov je biometria. Tá funguje na základe odtlačku prsta alebo skenu tváre. Jednotlivé informácie zbiera špeciálny terminál, ktorý zároveň vyhodnocuje oprávnenia.

Výhody biometrických prístupových systémov

 • Najvyššia úroveň ochrany – bez biometrického údaja povolanej osoby sa do priestoru nedá nijako dostať.
 • Rýchle a ľahké použitie – po príchode do práce stačí len naskenovať tvár alebo odtlačok prsta a môžete pokračovať ďalej.

Nevýhody biometrických prístupových systémov

Nemusia vyhovovať úplne každému – niektoré osoby nemusia byť stotožnené so zberom biometrických údajov.

Naše ďalšie články

Aké typy turniketov poznáme?
Premýšľate, že si na zabezpečenie vstupu do firmy alebo iného priestoru zaobstaráte turnikety? V tom prípade by ste mali vedieť, že existuje veľké m...
Ako fungujú turnikety?
Medzi základné bezpečnostné systémy, ktoré môžete využiť vo svojej firme, patria turnikety. Tie sú charakteristické vysokou úrovňou spoľahlivosti...
1 2 3 8

Napíšte nám

Chcete vedieť viac?

Chcete vedieť viac o našich službách alebo produktoch? Zanechajte nám odkaz a radi vám zodpovieme vaše otázky, či vypracujeme cenovú ponuku.
Kontaktovať nás môžete aj tu:

+421 221 025 460
obchod@biometric.sk
Napíšte nám
Vašu firmu vnímame ako celok, navrhneme Vám a pripravíme komplexné riešenia pre optimalizáciu pracovných procesov, evidenciu zamestnancov, či kontrolu pohybu a zabezpečenie priestorov firmy. Prostredníctvom nami navrhnutých a vyvinutých inovatívnych systémov zefektívnime podnikanie v rôznych oblastiach.
BIOMETRIC, spol. s r.o.
Rovniankova 2, 851 02 Bratislava
IČO: 43 874 801
DIČ: 2022498731
IČ DPH: SK2022498731
© 2023 BIOMETRIC, spol. s r.o.
crossmenu