Kamerové systémy pre malé aj veľké firmy

Kategória:
Dátum: 30. mája 2023

Na ochranu majetku a zamestnancov môžete v súčasnosti využiť viaceré riešenia. Okrem kvalitných bezpečnostných dverí a alarmov sú k dispozícii aj kamerové systémy, ktoré predstavujú nenahraditeľného pomocníka. Premýšľate, že by ste si nejaký systém zaobstarali aj vy? V tom prípade nezabudnite pri výbere sledovať niekoľko dôležitých faktorov.

Typ kamerového systému podľa prenosu

Na základe prenosu dát môžeme hovoriť o dvoch základných typoch kamerových systémov, ktorými sú:

 • analógový systém,
 • IP systém.

Analógový systém je starší. Pozostáva z kamier, ktoré sú navzájom prepojené koaxiálnym káblom. Má viacero výhod, medzi ktoré sa radí nižšia cena a obraz bez oneskorenia. Spája sa s ním však aj niekoľko mínusov, ako napríklad nižšia kvalita obrazu či rušenie signálu.

IP kamerový systém funguje na základe sieťového protokolu IP. Ide o novšiu technológiu, ktorá zaručuje kvalitnejší obraz. Plusom je okrem toho aj ovládanie cez internet a obojsmerný prenos zvuku. Nevýhodou tohto riešenia je vyššia cena.

Počet kamier a ich umiestnenie

Počet kamier sa odvíja od veľkosti priestoru, ktorý chcete sledovať. V menšom areáli by ste mali mať 2 až 6 kamier. Vo väčšej firme budete potrebovať aj 10 či 16 objektívov.

Zakúpené kamery by ste následne mali umiestniť na kľúčové miesta, ktorými sú:

 • hlavné a vedľajšie vchody,
 • parkovisko,
 • miestnosti pre zákazníkov,
 • pokladne,
 • priestory s drahým vybavením,
 • sklady,
 • garáže.

Kvalita obrazu

Kvalitu výsledného obrazu ovplyvňuje viacero faktorov. K nim sa radia:

Rozlíšenie

Platí, že čím je rozlíšenie vyššie, tým lepšie. Obraz bude vďaka tomu detailnejší a v prípade potrieb aj lepšie čitateľnejší. V súčasnosti sa na trhu stretnete s takýmto typom rozlíšenia:

 • HD – 1 280 x 720 px (1 Mpx) 
 • Full HD – 1 920 x 1 080 px (2 Mpx) 
 • WQHD – 2 560 x 1 440 px (4 Mpx) 
 • UHD – 3 840 x 2 160 px (8 Mpx)

Svetelnosť

Na kvalitu následne vplýva aj svetelnosť, ktorá sa udáva písmenom “f”. V tomto prípade platí presný opak ako pri rozlíšení – čím je hodnota nižšia, tým je výsledný obraz krajší. 

Zorný uhol

Podľa tohto parametra zistíte, aký široký záber kamera zachytí. Väčšina bežných modelov dokáže zachytiť do 140°. Drahšie a profesionálnejšie modely však disponujú aj funkciou rotácie, takže vedia okolie nasnímať aj v 360°.

Konštrukcia kamier

Kamery by mali byť vyrobené z odolných materiálov, ktoré zaručia ich dlhú životnosť. V prípade použitia vonku by mali disponovať aj IP krytím v minimálnej hodnote IP66. V rámci tvaru si môžete vyberať bullet model, polguľu alebo PTZ.

Funkcie

Kamerové systémy môžu disponovať viacerými funkciami, ktoré zvyšujú úroveň bezpečnosti aj komfortu. K veľmi populárnym sa radia:

 • Nočné videnie – dôležitá funkcia, ktorá by nemala chýbať žiadnej kamere. Zariadenia, ktoré majú nočné videnie, disponujú infračerveným svetlom.
 • Zoom – kamery môžu mať optický alebo digitálny zoom. Optický je lepší, pretože objekt skutočne približuje. Digitálny iba zväčšuje obraz.
 • Detekcia pohybu – v prípade, že systém zaznamená nejaký pohyb, vás upozorní napríklad prostredníctvom aplikácie v mobile alebo počítači. Mnohé moderné zariadenia dokážu v súčasnosti rozoznať pohyb osôb od iného pohybu (napríklad pohybu zvieraťa), čím sa eliminuje zasielanie falošných poplašných upozornení.

Kamerové systémy na mieru

Výber kamerových systémov môže byť časovo náročný. Na trhu sa stretnete s množstvom rôznych kamier, ktoré sa od seba odlišujú značkou, kvalitou obrazu aj funkciou. Ak nechcete stráviť dlhé hodiny porovnávaním výrobkov, môžete si zvoliť riešenia na mieru.V rámci riešení na mieru, ktoré poskytujeme aj my v Biometric, sa o všetko postarajú odborníci. Od nich získate navrhnutie aj implementáciu systému, inteligentné prepojenie s ďalšími systémami a tú najvyššiu úroveň zabezpečenia.

Naše ďalšie články

Dochádzkový systém pre malé firmy
Správna evidencia dochádzky je kľúčová pre efektívne fungovanie každej firmy, a to vrátane malých podnikov. V tomto článku sa pozrieme na výhody po...
Aké typy turniketov poznáme?
Premýšľate, že si na zabezpečenie vstupu do firmy alebo iného priestoru zaobstaráte turnikety? V tom prípade by ste mali vedieť, že existuje veľké m...
1 2 3 9

Napíšte nám

Chcete vedieť viac?

Chcete vedieť viac o našich službách alebo produktoch? Zanechajte nám odkaz a radi vám zodpovieme vaše otázky, či vypracujeme cenovú ponuku.
Kontaktovať nás môžete aj tu:

+421 221 025 460
obchod@biometric.sk
Napíšte nám
Vašu firmu vnímame ako celok, navrhneme Vám a pripravíme komplexné riešenia pre optimalizáciu pracovných procesov, evidenciu zamestnancov, či kontrolu pohybu a zabezpečenie priestorov firmy. Prostredníctvom nami navrhnutých a vyvinutých inovatívnych systémov zefektívnime podnikanie v rôznych oblastiach.
BIOMETRIC, spol. s r.o.
Rovniankova 2, 851 02 Bratislava
IČO: 43 874 801
DIČ: 2022498731
IČ DPH: SK2022498731
© 2023 BIOMETRIC, spol. s r.o.
crossmenu