Bezpečnostné aspekty turniketov v komerčných priestoroch

Kategória:
Dátum: 10. mája 2024

Turnikety sú výborným bezpečnostným prvkom, ktorý má univerzálne využitie. Jeho funkcie sa však mierne líšia v závislosti od toho, kam ho umiestnite. Čo všetko vám vedia turnikety poskytnúť v komerčných priestoroch a prečo by ste mali premýšľať nad investíciou do nich?

Zabezpečenie proti neoprávnenému vstupu

Hlavnou úlohou turniketov nehľadiac na to, kde sa nachádzajú, je zabezpečenie ochrany pred nepovolenými vstupmi. Predstavujú fyzickú bariéru, cez ktorú sa osoba dostane len v prípade, že má potrebný overovací prvok. Tým môže byť karta alebo odtlačok prsta.

Fungovanie turniketov je jednoduché. Po overení identity otvoria bránu alebo uvoľnia otočné rameno, ktoré stačí mierne potlačiť.

V súčasnosti však existujú aj rôzne moderné riešenia, ako napríklad optické turnikety, ktoré nemajú žiadnu fyzickú zábranu. Namiesto toho disponujú infračervenými lúčmi vytvárajúcimi neviditeľné elektrické pole. Ak by došlo k pokusom o neoprávnený prechod, spustí sa zvukový alarm.

Riadenie toku ľudí

V prípade, že do komerčného priestoru prúdi každý deň veľké množstvo ľudí, moderné turnikety vedia riadiť ich tok. Zaručujú tak vysokú úroveň bezpečnosti a zabraňujú vzniku chaosu alebo zápch.

Bezpečné overenie identity

Overenie identity býva riešené viacerými spôsobmi. Spravidla sa využívajú karty, no populárne sú aj mobilné aplikácie alebo biometria (odtlačok prsta, sken tváre alebo očí a podobne). Všetky tri alternatívy sú vysoko efektívne a bezpečné. Zaisťujú, že sa do priestoru nedostanú žiadne nepovolané osoby.

Zaznamenávanie dochádzky

Turnikety sú výborným pomocníkom aj pri zaznamenávaní dochádzky. Ľahko sa prepájajú s dochádzkovým systémom, prostredníctvom ktorého si zjednodušíte evidenciu zamestnancov a minimalizujete riziko toho, že by niektorí z nich pozmenili čas svojho príchodu alebo odchodu.

Plusom dochádzkových systémov je taktiež to, že vám poskytujú všetky dôležité dáta o zamestnancoch. A to ako o tých, ktorí sú priamo v kanceláriách, tak aj o tých v teréne alebo na home office.

Výhody dochádzkových systémov tu však ani zďaleka nekončia. Kvalitný systém taktiež monitoruje aktivity zamestnanca, podporuje dovolenky, sviatky či pracovné voľno a umožňuje evidovať skoršie aj neskoršie príchody. Samozrejmosťou je následne aj tvorba prehľadných reportov a mesačných štatistík.

Integrácia s rôznymi systémami

Dochádzkový systém nie je jediný, s ktorým sa dajú turnikety prepojiť. Ak túžite po viacúrovňovej ochrane svojho objektu, pouvažujte nad prístupovým systémom. Ten spolu so zabezpečením vstupov poskytuje aj možnosť kontroly pohybu v areáli. Svojich zamestnancov alebo iných návštevníkov tak môžete monitorovať a zistiť, či objekt už opustili, alebo sa v ňom stále zdržiavajú.

Samotný prístupový systém sa dá prepojiť ešte s kamerovým alebo návštevným, čím získate kompletnú kontrolu nad daným priestorom.

Doplnkové bezpečnostné funkcie

Okrem hlavných a základných funkcií majú turnikety aj tie doplnkové, ktoré podporujú bezpečnosť zamestnancov a návštevníkov. K nim sa radí napríklad automatické zastavenie pohybu v prípade nebezpečenstva alebo možnosť používania turniketu aj pri výpadku elektrického prúdu. Funkcie, rovnako ako aj bezpečnosť turniketov, sa odvíjajú najmä od spoločnosti, ktorá vám ich poskytne. Kľúčové je preto nájsť si overeného dodávateľa, ako je napríklad Biometric, ktorý vám taktiež pomôže s výberom a prepojením jednotlivých systémov. Budete mať tak istotu, že všetko správne funguje a do vašich komerčných priestorov sa nedostane žiadna nepovolaná osoba.

Naše ďalšie články

Aké typy turniketov poznáme?
Premýšľate, že si na zabezpečenie vstupu do firmy alebo iného priestoru zaobstaráte turnikety? V tom prípade by ste mali vedieť, že existuje veľké m...
Ako fungujú turnikety?
Medzi základné bezpečnostné systémy, ktoré môžete využiť vo svojej firme, patria turnikety. Tie sú charakteristické vysokou úrovňou spoľahlivosti...
1 2 3 8

Napíšte nám

Chcete vedieť viac?

Chcete vedieť viac o našich službách alebo produktoch? Zanechajte nám odkaz a radi vám zodpovieme vaše otázky, či vypracujeme cenovú ponuku.
Kontaktovať nás môžete aj tu:

+421 221 025 460
obchod@biometric.sk
Napíšte nám
Vašu firmu vnímame ako celok, navrhneme Vám a pripravíme komplexné riešenia pre optimalizáciu pracovných procesov, evidenciu zamestnancov, či kontrolu pohybu a zabezpečenie priestorov firmy. Prostredníctvom nami navrhnutých a vyvinutých inovatívnych systémov zefektívnime podnikanie v rôznych oblastiach.
BIOMETRIC, spol. s r.o.
Rovniankova 2, 851 02 Bratislava
IČO: 43 874 801
DIČ: 2022498731
IČ DPH: SK2022498731
© 2023 BIOMETRIC, spol. s r.o.
crossmenu