Biometric

Ako motivovať a zvelebovať firemnú kultúru?

Dátum: 6. októbra 2023

Firemná kultúra výrazne ovplyvňuje pracovné prostredie a produktivitu zamestnancov. Ak prevláda skôr príjemná a priateľská atmosféra, výkon a motivácia budú vysoké. Na druhej strane, ak vo firme absentujú dobré a otvorené vzťahy, s veľkou pravdepodobnosťou sa to odrazí aj na pracovných výsledkoch. Ako správne zvelebovať firemnú kultúru a na čo všetko pri tom myslieť?

Kľúčové sú otvorené vzťahy

Otvorené vzťahy znamenajú, že sa zamestnanci neboja povedať svoje názory, nápady alebo myšlienky. Tie sa v kolektíve môžu ďalej rozoberať a aplikovať priamo do praxe.

Dôležité je ale dodať, že otvorená komunikácia nie je len o tom dobrom. Jej súčasťou by mala byť aj konštruktívna kritika. A to ako zo strany zamestnávateľa, tak aj zo strany zamestnanca. Na základe správne podanej spätnej väzby môžete zlepšiť mnohé oblasti, ktoré by inak stagnovali alebo neboli tak výkonné.

V neposlednom rade ešte nezabúdajte na to, že v rámci otvorených vzťahov je kľúčová aj úprimnosť. Na rovinu povedzte, čo od zamestnancov očakávate a čo im za to viete ponúknuť. Počkajte na ich reakciu a vypočujte si, čo by od vás chceli oni. Pri problémoch alebo náročných témach sa snažte byť empatickí a hľadajte kompromisy.

Zamestnancov si všímajte

Každý z nás má veľa práce. Ako zamestnávateľ alebo manažér by ste si však svojich podriadených mali všímať a sledovať, ako sa im darí a koľko energie vlievajú do projektov, na ktorých pracujú. 

V tejto oblasti vám skvelo pomôže dochádzkový systém Biometric, ktorý dokáže oveľa viac, ako len odsledovať odchod a príchod. Vie tiež monitorovať aktivity zamestnanca, minimalizovať riziko podvodu či vytvárať denné prehľadné reporty. Množstvo úloh spraví za vás, vďaka čomu vám ušetrí čas aj energiu. Tie následne môžete investovať do zvelebovania firemnej kultúry.

Keď si všimnete, že niekto trávi v práci viac času alebo investuje oveľa viac energie do určitej úlohy, odmeňte ho. Nielenže ho tým potešíte, ale namotivujete aj ostatných zamestnancov. Odmeny pritom nemusia byť len finančného charakteru. Vhodné sú aj zamestnanecké zľavy, viac dní na home office či flexibilná pracovná doba.

Buďte féroví a objektívni

Je úplne v poriadku, ak si s niektorými zamestnancami sadnete viac ako s inými. V práci si však musíte zachovať objektivitu a na veci pozerať bez emócií a citov. V opačnom prípade by ste mohli zvýhodniť priateľov alebo známych, čo by na vás nevrhlo dobré svetlo. Nehovoriac o tom, že by to malo zlé následky na firemnú kultúru.

Na začiatok si vypočujte obe strany. Prípadne aj názory a poznatky ostatných kolegov. Podľa dostupných informácií sa následne rozhodnite najlepšie, ako viete. Ak by sa vám nedarilo pozerať na situáciu objektívne, môžete sa poradiť s niekým nezainteresovaným.

Podporte rozvoj zamestnancov

Dajte zamestnancom priestor a možnosť zlepšovať sa. Poskytnite im zľavu na nejaký kurz alebo ho celý zaplaťte. Ukážte im, že vám ich poznatky a zručnosti nie sú ukradnuté.

Ak náhodou neviete, aký kurz, školenie alebo workshop by bol vhodný, spýtajte sa priamo zamestnancov. Efektívny a rýchly spôsob, ako získať potrebné informácie, je vytvoriť krátky dotazník.

Buďte transparentní

Svojich zamestnancov informujte o tom, čo sa vo firme deje a aké zmeny prichádzajú. Vyhnete sa tak rozširovaniu nepravdivých poplašných správ, ktoré by mohli viesť k pracovisku plnému podozrievania a dohadov o budúcnosti.Samozrejme, so zamestnancami nemôžete zdieľať všetky informácie. Snažte sa im však toho poskytnúť čo najviac, aby zbytočne nepanikárili.

Naše ďalšie články

Aké typy turniketov poznáme?
Premýšľate, že si na zabezpečenie vstupu do firmy alebo iného priestoru zaobstaráte turnikety? V tom prípade by ste mali vedieť, že existuje veľké m...
Ako fungujú turnikety?
Medzi základné bezpečnostné systémy, ktoré môžete využiť vo svojej firme, patria turnikety. Tie sú charakteristické vysokou úrovňou spoľahlivosti...
1 2 3 8

Napíšte nám

Chcete vedieť viac?

Chcete vedieť viac o našich službách alebo produktoch? Zanechajte nám odkaz a radi vám zodpovieme vaše otázky, či vypracujeme cenovú ponuku.
Kontaktovať nás môžete aj tu:

+421 221 025 460
obchod@biometric.sk
Napíšte nám
Vašu firmu vnímame ako celok, navrhneme Vám a pripravíme komplexné riešenia pre optimalizáciu pracovných procesov, evidenciu zamestnancov, či kontrolu pohybu a zabezpečenie priestorov firmy. Prostredníctvom nami navrhnutých a vyvinutých inovatívnych systémov zefektívnime podnikanie v rôznych oblastiach.
BIOMETRIC, spol. s r.o.
Rovniankova 2, 851 02 Bratislava
IČO: 43 874 801
DIČ: 2022498731
IČ DPH: SK2022498731
© 2023 BIOMETRIC, spol. s r.o.
crossmenu